מאמר: מדוע המעסיק שולח אותך למבחני מיון?

מאת לוח דרושים - 10/03/2008

מדוע המעסיק שולח אותך למבחני מיון?


התפתחות שוק התעסוקה בישראל מציב רף חדש וגבוה יותר בקבלה לעבודה. מקומות עבודה רבים נוהגים לשלב בתהליך הגיוס גם מבחני מיון המתבצעים על ידי גורמים חיצוניים. המבחנים מספקים למעסיקים חוות דעת אובייקטיבית על המועמד המנותקת משיקולי כימיה בין אישית, הבדלי רקע מקצועיים וכיוצא בזה. יחד עם זאת, גם נותנים קנה מידה משמעותי נוסף על המועמדים ומסייעים אף לדרג בין מספר מועמדים שלגביהם קיימת התלבטות.איך זה מתנהל?

המבחנים נערכים במכונים מקצועיים, על ידי צוות בוחנים לפעמים מונחה על-ידי פסיכולוגים קליניים ותעסוקתיים. יום המבחנים הוא יום מייגע. הכן את עצמך לכ- 7-8 שעות של מבחנים אינטנסיביים, עם מעט מאד הפסקות.


מה בודקים המבחנים?


ישנם סוגים רבים של מבחנים. המעסיקים קובעים יחד עם מכוני האיבחון את הרכב המבחנים בהתאם להגדרות התפקיד. באלה מן המבחנים הנפוצים אתה עשוי להיתקל אם הופנית למבחני קבלה לעבודה?

• מבחני ידע : בודקים את ידיעותיך בעברית, אנגלית, מתמטיקה ולפעמים בתחום המקצועי שלך.

• מבחני אישיות : בוחנים את תכונותיו האישיות של המועמד החשובות להשתלבותו בעבודה בדגש על: תקשורת בין אישית, אחריות, התמדה, מנהיגות, רצון להצליח. ישנם שני סוגים עיקריים של מבחני אישית:

1. שאלונים המכילים מספר רב של משפטים : על הנבחן לקרוא כל משפט ולציין את מידת הסכמתו או אי הסכמתו עם תוכן המשפט. בדרך זו נבדקות עמדותיו של הנבחן לגבי עניינים שונים.

2. מבחנים השלכתיים : הנבחן מקבל התחלות של משפטים, תמונות או כתמים ומתבקש להגיב להם ככל העולה בדעתו. בדרך זו ניתן לשקף משמעותית את אישיותיו ועולמו של הנבחן.• מבחני התנהגות בקבוצה : בודקים את תפקודו של המועמד במסגרת חברתית. קבוצת הנבחנים נדרשת למשימות שונות. הבוחן מתרשם מאישיות המועמדים, היכולות הבינאישיות, מנהיגות, שיתוף פעולה, תהליך קבלת החלטות, יצירתיות וכושר אילתור.• מבחנים פסיכומטריים : בודקים מגוון רחב של יכולות בתנאי זמן מוגבלים: אוצר מלים, הבנת הוראות מילוליות, ידיעות כלליות, חשיבה כמותית, חשיבה לוגית, תפיסת צורות במישור, תפיסת צורות במרחב, הבנה מכנית וכושר פקידותי. המבחנים נגזרים משלוש שפות חשיבה: מילולית, מספרית וצורנית.• מבחנים פסיכומוטוריים : מבחנים שבודקים התאמה לתפקידים הדורשים יכולת מוטורית. המועמד ייבחן בזריזות ידיים ואצבעות, תיאום ידיים ורגליים באמצעות מכשירים שונים, כולל מחשב, ועוד.יום המבחנים כולל גם מרכיבים נוספים שמשפיעים על הערכת המועמד:שאלון ביוגרפי : שאלון מפורט בו המועמד מוסר את כל הפרטים על עצמו בהווה ובעבר:גיל, מצב משפחתי, השכלה שרות צבאי, מצב בריאותי, תחביבים, נסיון בעבודה וכו'.בדיקה גרפולוגית : לעיתים כתב ידו של המועמד מועבר לבדיקה גרפולוגית. כתב היד יכול לספק קנה מידה נוסף להכרת המועמד.ראיון עם פסיכולוג : לרוב, בסיום יום המבחנים נקרא המועמד לשיחה אישית עם פסיכולוג קליני או תעסוקתי. הראיון מיועד לבחון גורמים נוספים שלא ניתנים לבדיקה במבחנים עצמם. השיחה האישית מאפשרת לפסיכולוג להתרשם מקרוב מהמועמד ולכתוב חוות דעת פסיכולוגית תעסוקתית לארגון שהפנה אותך לאבחון. הראיון עם הפסיכולוג עשוי להכריע את הכף, שכן בסיכום חוות הדעת אמור הפסיכולוג לציין את המלצתו אם לקבל אותך לעבודה.


האם אפשר להתכונן למבחנים?

למבחנים הפסיכומטריים יש אפשרויות הכנה רבות יחסית כיוון שידוע מה נבדק בהם. לעומת זאת, במבחנים אחרים, כמו מבחני האישיות, קשה לחזות מה הכיוון הרצוי ומה כדאי לענות. במקרים אלה לא נותר לך אלא להיות עתה עצמך אך עם זאת להבליט את תכונותיך שעשויות לסייע לך להתקבל ולבצע את התפקיד עליו הנך מתמודד.איך להתכונן למבחנים הפסיכומטריים?

המבחנים הפסיכומטריים לרוב בעלי מבנה ותוכן קבוע. העיצה המועילה ביותר היא להכיר את המבחנים ולעיין בהם היטב, במיוחד זה המפגש הראשון שלך איתם.כדאי לבדוק האם ניתן לקבל מידע מוקדם על סוג המבחנים שאתה עומד לעבור ומהם תחומי הידע הנבדקים. בספריות ובחנויות ספרים תוכל למצוא ספרי הכנה למבחנים הפסיכומטריים. שווה להקדיש לכך זמן. לקרוא את דברי ההסבר ולנסות לפתור מבחנים לדוגמה. ממה מורכבים המבחנים הפסיכומטריים?• חוברת מבחן1. שם מבחן והוראות לנבחן, שלעיתים מפרטות את מספר השאלות וזמן המבחן

2. דוגמאות של פריטים והסבר לתשובה הנכונה

3. שאלות המבחן. לכל שאלה שני חלקים: השאלה והתשובות האפשריות. השאלות הלא נכונות נקראות מסיחים, ומטרתן להסיח את דעת הנבחן מן התשובה הנכונה.• דף תשובות – הפרק שנועד לסימון תשובות אם כי במקומות רבים המבחנים ממוחשבים ותהליך סימון התשובות מתבצע באמצעות הקלדה.

• טיוטה – יש לברר אם תוכל לקבל נייר טיוטה לחישובים והיכן תוכל לעשות אותם.

• מהירות – זכור שהזמן הוא גורם משמעותי במבחנים. המבחנים גדושים במספר רב של שאלות ולא תוכל להספיק על כולן. עליך לעבוד מהר ככל במטרה להספיק על שאלות רבות ככל האפשר. נסה לתרגל זאת לפני המבחן.


איך להיערך לפני המבחן?

• הכי חשוב – לישון טוב ולא ללמוד את השעות הקטנות של הלילה כדי לבוא למבחן רגועים ומרוכזים.

• להכין מראש את כל החפצים והמסמכים הדרושים: תעודת זהות, כלי כתיבה, שעון, משקפיים וכו'.

• לדעת איך מגיעים למקום המבחן, סוג התחבורה, תדירות התחבורה, מקומות חנייה למשתמשים ברכב

• להקפיד להקדים ברבע שעה ולא לאחר

• להצטייד במזון ושתייה קלה להפסקה. זכרו שהמבחנים נמשכים שעות רבות ולא בטוח שיש מסעדה בקרבת מקום.


טיפים להתנהגות בזמן המבחן

• בשנים האחרונות מרבית המבחנים נערכים באמצעות המחשב. ביצוע המבחנים פשוט ואינו דורש ידע מוקדם בעבודה מול מחשב. כדאי קרוא את כל ההוראות ולהבין את הדוגמאות לכל מבחן לפני התחלתו. אם לא ברור לך, שאל את הבוחן. יהיה קשה מאד לקבל הבהרות במהלך המבחן.

• אם הספקת לסיים לפני הזמן, נצל את הזמן הנותר כדי לעבור עליו שוב. ייתכן שתגלה טעויות ותספיק לתקנן.

• בדרך כלל השאלות מסודרות על-פי רמת קושי עולה. לכן, רצוי להתחיל לענות על השאלות במבחן לפי סדר הופעתן.

• לכל שאלה משקל זהה – נקודה אחת! אסור לך “להיתקע" על שאלה אחת. חבל על הזמן! אם אינך יודע את התשובה – נחש או דלג עליה! אם החלטת לנחש, נסה לפסול קודם את התשובות שנראות לך כרחוקות ביותר ובלתי רלוונטיות וכך תעלה את סיכוייך לנחש את התשובה הנכונה.

• אל תוותר על מבחן שנראה לך קשה, כיוון שגם לאחרים המבחן קשה באותה מידה. תוצאות המבחנים הפסיכומטריים הן יחסיות ונקבעות ביחס לתוצאותיהם של הנבחנים האחרים.

• מחשבות מזיקות במהלך המבחן – המתח בזמן המבחן יכול לעורר מחשבות בסגנון: "זה המבחן היחיד שקובע את קבלתי לעבודה", "אם אני נכשל במבחן, לא אוכל למצוא עבודה במקום אחר" וכו'. צריך לזכור שהמבחן לא קובע לבדו את קבלתך לעבודה ויש גורמים נוספים שמשפיעים. כמו כן, מבחן זה נועד לבדוק את התאמתך לתפקיד מסוים ואין להכליל ולהגיע למחשבות מרחיקות לכת. והכי חשוב, לנסות לדחות את העיסוק במחשבות כאלה או אחרות לאחר המבחן.פרטים נוספים: http://www.taasuka.gov.il/Taasuka/Employee+Services/Tips+For+Job+Hunting/mivhanei+miun.htm